X
تبلیغات
زولا

بوم سرا

راهنمای اقامتگاه های روستایی و بومگردی کشور

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com


کلیپی زیبا از اقامتگاه بونگردی وصال روستای رویین

روستای 700 ساله رویین از جمله روستای سرسبزو آباد شهرستان اسفراین است که در سمت جنوبی کوه های آلاداغ در یکی از دره های با صفای این رشته کوه واقع شده است.

این دهکده‌ی توریستی رویان  در 28 کیلومتری شمال اسفراین و 51 کیلومتری جنوب شرقی «بجنورد» مرکز استان خراسان شمالی که به عنوان دهکده نساجی سنتی استان نیز معرفی شده و در ارتفاع 1670 متری از سطح دریا قرار دارد.

روستای هدف گردشگری روئین در 7 کیلومتری جاده‌ی آسفالته‌ی بجنورد - اسفراین واقع است، راه این روستا از این جاده جدا شده و به سمت شرق به کوهستان‌هایی سرد، خنک و مرتفع ادامه می‌یابد، در این جاده ابتدا از روستای عراقی می‌گذریم سپس به روستای محمودی و بعد از آن دهکده‌ی توریستی رویین می رسیم.

رویین در دهستان رویین  واقع در بخش مرکزی اسفراین قرار دارد. این دهستان با دهستان‌های میلانلو، زرق آباد و حومه همسایه است . رویین از غرب به روستای محمودی از جنوب به روستای سست، از شمال به پاکتل و کلاته ایزانلو از توابع بجنورد و از شرق نیز به ارتفاعات تخته میرزا از توابع شهرستان اسفراین متصل است .رویین بیش تر همسایه هایش را مردم خونگرم و مهربان کرمانج تشکیل می‌دهد.

  اکثر زمین های روستا  در شیب دامنه قرار گرفته و روستاییان با کوشش زیاد آن ها را تراس بندی کرده اند و به همین دلیل معیشت باغداری تفوق بیش تری نسبت به سایر  انواع معیشت کشاورزی دارد. همچنین تمام خانه‌های روستا حالت پلکانی زیبایی دارند طوری که پشت‌بام هر خانه حیاط خانه بالاتر است ، کوچه‌ها دارای شیب ملایم و گاها زیاد هستند و در مجموع شکل خانه‌ها شباهت زیادی به روستای ماسوله دارد

شیب زمین در طرفین رودخانه‌ی رویین به نسبت وسعت دره متفاوت است، آنجاکه دره تنگ‌تر می‌شود شیب زیاد می‌شود و در آن قسمت که دره وسعت پیدا کرده است، شیب زمین‌ها کم‌تر است، تا جایی که زمین‌های بسیار مسطح به رودخانه‌ی این دهکده‌ی توریستی که از پر آب‌ترین و روان‌ترین رودهای شهرستان اسفراین است منتهی می‌شود. در زمین‌هایی که شیب بسیار زیاد است و کشت درخت و آبیاری در آنان به آسانی انجام نمی‌شود ، به ناچار با سنگ دیوارهایی ساخته‌اند و یا شیارهایی درست کرده‌اند تا زمین را تراست‌بندی نمایند.


اقامتگاه بومگردی وصال رویان به عنوان  اقامتگاه بومگردی خراسان شمالی در مورخه 7 شهریور 1395 افتتاح گردید.