X
تبلیغات
زولا

بوم سرا

راهنمای اقامتگاه های روستایی و بومگردی کشور

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com


این قلعه در وسط روستای تیزک در12کیلومتری شمال غربی شهرستان ابرکوه، استان یزد قرار گرفته و بارزترین شاخص آن معماری زیبا و مسکونی بودن آن می باشد.

این قلعه توسط عبدالرضاخان بزرگ پدرحاج خان، سالارنظام دردوره افشاریه (طبق گفته ساکنین قلعه)  از خشت وگل و دارای پلانی مستطیلی شکل که چهار برج دیده بانیِ استوانه ایی شکل در چها گوشه اش بنا شده. دروازه ورودی قلعه که در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته، در دو طبقه ساخته شده و بر تمام قلعه اشراف داره. دروازه ، هم محل کنترل ورود و خروج اهالی قلعه بوده و هم شاه نشین و محل اقامت صاحب و ارباب قلعه. مساحت این قلعه 10000هزارمترمربع که 5600 مترمربع آن شامل اسطبل اسب ، حمام عمومی، مسجد، سردرهشت ضلعی ورودی با دو نشیمن گاه ، چهاربرجک در چهار گوشه و4400متر آن مسکونی می باشد. خانه های این قلعه به صورت موازی وهمردیف و نکته جالب اینجاست که پشت بام تمام این خانه های داخل قلعه به هم راه دارد.

مرمت قسمت هایی از قلعه توسط میراث فرهنگی ابرکوه در سال 1381 انجام گرفته است. اما هم اکنون مرمت و بازسازی برخی از منازل، از جمله خانه مرحومه بی بی رباب، مرحومه بی بی کلثوم و منزل مرحوم حاجی کرمانی  توسط آقای علی امیدپناه (نوه ی هردو مرحومه ی مذبور) به بهترین نحو صورت گرفته تا ضمن حفظ شاکله ی اصلی بناها جهت جذب هرچه بیشتر جهانگردان و رونق صنعت توریسم باشد. وی تمامی زحمات فوق را باعلاقه و اشتیاق وافر انجام داده و مجوز بومگردی از اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری استان یزد را نیز دریافت کرده است.

در رابطه با شناخت بیشتر روستا و تجسم تاریخ پرفراز و نشیب وحوادث جالب مربوط به این قلعه و قریه، پرداختن به ثبت خاطرات پیرمردان خوش سخن و پیرزنان خوش لحجه زادگاه ما، از جمله خاله زینب که به حرفه قالیبافی ،گبه بافی و نخ ریسی مشغول است و عمو جعفر پینه دوز که داستانهایی زیبا و واقعی از سالهای قحطی و سالی که بیماری وبا فراگیر شده بود و مردم مجبور بودن حتی از برگ درختان و تنه آن تغذیه کنند استفاده کرد تا اینگونه بتوان تاریخ و فرهنگ بومی را بصورت شفاهی از نزدیک لمس کرد.


قلعه تیزک ابرکوه در مورخه  20/02/1386  به شماره 19081  در میراث ملی ایران ثبت شده است و براساس لوح نصب شده از طرف سازمان میراث فرهنگی قدمت آن قاجاریه درج شده است.