X
تبلیغات
زولا

بوم سرا

راهنمای اقامتگاه های روستایی و بومگردی کشور

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com

 برای مشاهده فهرست شماره تماس های مستقیم بیش از 200 اقامتگاه  بوم گردی در کشور اینجا کلیک کنید

www.BoomSara.com


جهت مشاهده جدیدترین تصاویر، اخبار و اطلاعات درباره اقامتگاه بومگردی بوم کلبه کوهسار اینجا کلیک کنید

روستای پرشکفت بخش ارژن در ارتفاعات کوه بیل در استان فارس یکی از روستاهای محبوب گردشگران است.  ساکنان این روستا خانه‌های خود را در شیب تند کوه‌ بیل ساخته اند.  روستا در 37 کیلومتری شهرستان شیراز و در 7 کیلومتری شهر خان زنیان قرار دارد.


کلیپ ویدیوئی زیبا از اقامتگاه بوم گردی بوم کلبه کوهساراصلی ترین مصالح ساخت و ساز در این روستا از گذشته‌های دور تا کنون تنها سنگ بوده است، معماران خوش ذوق پرشکفتی سنگ‌ها را به روش خشکه چین و بدون استفاده از ملات و به شیوه‌ای دقیق و ظریف روی هم گذاشته و خانه‌های خود را ساخته ند.این خانه‌ها در طول سال‌ها با وجود بارش‌های سنگین برف و باران در منطقه هیچ‌گاه دچار مشکل نشده‌اند. 

معماران روستای پرشکفت از سنگ ‌های همین منطقه برای ساخت آنها را جمع آوری می‌کردندو با استفاده از تیشه به شکل مناسب تراش می‌دادند.  با بالارفتن ساختمان سقف را با استفاده از چوب و تخته‌هایی که باز هم از درختان باغ‌های همین روستا  دیوارهای داخل خانه را هم  با استفاده از گل و کاه  می‌گذاشتندو می‌پوشاندند. پنجره‌های ساختمان نیز چوبی است و در همین روستا توسط نجارهایی که در روستا زندگی می‌کنند ساخته می‌شود.( علاوه بر این در طول این همه سال هیچ گاه برای خانه‌های که ساخته‌اند مشکلی پیش نیامده و مردم سال‌هاست در این خانه‌ها زندگی می‌کنند)

 نوع و سیر تحول معماری در نقاط مختلف ایران بستگی به اقلیم و زیست بوم آن مناطق دارد. شیوه معماری خشکه چین و بدون ملات در پرشکفت هم بدون شک از این مولفه مستثنی نیست.

در روستای پرشکفت خان زنیان و در اصل منطقه کوهمره گویش خاص و خود ویژه وجود دارد که کاملا با گویش   اقوام دیگر مثل ترکی و لری متفاوت است به اعتقاد برخی از پژوهشگران گویش این منطقه ادامه گویش ایرانیان باستان است که به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی از اختلاط قوی با دیگر خرده فرهنگها مصون مانده و تا حد قابل ملاحظه ای بافت فرهنگ و زبان اولیه خود را حفظ نموده است.و احتمال قوی از زمان باستان در همین مناطق سکونت داشته اند.

آقای یدالله سعادت در کتاب دوان و بیست قرن تاریخ از کتاب لغت نامه ساسانی تالیف پروفسور آبراهامیان نام میبرد که حاوی تعداد زیادی از لغات پهلوی ساسانی با همان آوایی که امروزه در گویش پرشکفتی و کوهمره ای به کار برده میشود وجود دارد که وجود این لغات نشان از ارتباط فرهنگی بس طولانی با تاریخ کهن این سرزمین دارد.

روستای پرشکفت در بین سه رشته کوه از سلسله جبال زاگرس که به موازات هم از غرب به شرق امتداد یافته واقع شده است شمالی ترین آنها کوه بیل است که از دشت ارژن تا روستاهای رچی و ماصرم کوهمره سرخی امتداد دارد رشته کوه دیگری که با فاصله اندکی در قسمت جنوبی کوه بیل واقع شده بنام کوه دیشک مشهور است که از شرق دشت ارژن شروع و به کوه مربوک نزدیک می شود . بلندترین قله منطقه موسوم به بند اسپید یا فیل اسپی با ارتفاع 3041 متر از سطح دریا در کوه دیشک قرار گرفته است.  کوه مربوک با ارتفاع 2921متر از سطح دریا افراشته شده است.

بطور کلی سه رشته کوه یاد شده و دامنه های آنها جزءمناطق سردسیری محسوب شده و از مناطق بدیع و خوش آب و هوا با اقلیم متنوع گونه های جنگلی و بوته های دارویی و مرتعی پرشکفت محسوب می گردند و بخصوص ارتفاعات کوه دیشک از نظر تنوع گیاهان مرتعی و دارویی از جایگاه ویژه و منحصر بفرد در میان سلسله جبال زاگرس برخوردار است. پوشش جنگلی غالب منطقه پرشکفت بنه،افرا،کیالک،زرشک،کیکم ،بادام و ..... می باشد.


آدرس: استان فارس، شهرستان شیراز، شهرخان زنیان، روستای پرشکفت بخش ارژن